Kot szkocki prostouchy — kim jest oraz standard rasy

Pochodzenie rasy „scottish straight”

Ojczyzną kotów szkockich prostouchych jest Szkocja. Ich historia nie jest zbyt długa. Kotami prostouchymi nazwano koty wywodzące się od rasy Scottish Fold, które po osiągnięciu pierwszego miesiąca życia mają proste uszy. W przeciwieństwie do nich koty rasy scottish fold mają uszy oklapnięte.

Sprawdź listę obecnie dostępnych kociaków szkockich prostouchych >>

19989450_1941565912768563_3910301960493492537_nCharakterystyka rasy

Chcesz zobaczyć jeszcze więcej zdjęć ładnych kotów ? Polub nasz (fan-page na Facebooku)

Kot szkocki prostouchy ma pewne charakterystyczne dla niego cechy. Niekiedy rasa ta mylona jest z tzw. Brytyjczykami, ale istnieją pewne cechy szczególne, po których można je łatwo rozpoznać:

 • bardziej okrągły kształt głowy,
 • wydłużone ciało (mniejsze rozmiarowo),
 • mniejsza waga (waga dorosłego kota – około 5 kg),
 • znaczna mobilność.

Długość życia kota szkockiego uzależniona jest od warunków jego życia, sposobu karmienia czy siedliska.

Cechy zewnętrzne i charakter 

rasa scottish straightKoty szkockie są inteligentne i przyjazne dla człowieka. Z charakteru są dość skromne i nie wymagają zbyt dużej uwagi ze strony opiekunów. Mają raczej spokojny charakter. Na ogół przywiązują się mocniej do jednego z członków rodziny, ale nie pozbawiają uwagi także i innych osób. Koty szkockie nie przepadają za noszeniem na rękach.

Koty tej rasy szybko dostosowują się do nowych warunków życia, nowych opiekunów (w tym dzieci) czy innych zwierząt domowych. Czują się dobrze w ciszy i samotności, ale niestraszny im również gwar.

Koty szkockie są posłuszne. Wiedzą na co mogą sobie pozwolić, a co jest zakazane. Dlatego można bez obaw zostawić je same w domu. Nie oznacza to jednak, że koty szkockie nie są aktywne. Wręcz przeciwnie, kochają zabawę nie mniej niż inne koty.

Jak rozpoznać rasowego, kota szkockiego prostouchego?

Jack - rudy kot szkocki prostouchy

 • głowa kota szkockiego jest okrągła, a szyja grubsza, czoło jest wysokie i lekko zaokrąglone,
 • oczy maja szeroki rozstaw, są ekspresyjne i okrągłe,
 • ciało kota szkockiego jest średnich rozmiarów,
 • podbródek jest silnie rozwinięty,
 • nos jest krótki lub średni, dość szeroki z widoczną depresją przechodzącą od czoła do nosa,
 • uszy są niewielkie lub średnie, mają lekko zaokrąglone końcówki,
 • kończyny są średniej długości i szerokości, ogon jest długi lub bardzo długi, zwężony na czubku,
 • sierść jest delikatna i miękka w dotyku, koty te mogą być krótko i długowłose.

Opieka

W zasadzie koty szkocie są bezproblemowe. Można je zostawiać same w domu, o ile mają dostęp do pożywienia oraz swoje zabawki.19420623_1928834047375083_7731891281895950604_n

Pielęgnacja kotów szkockich w niczym nie różni się od pielęgnacji każdej innej rasy kotów. Należy dbać o ich paznokcie, uszy, oczy oraz sierść (regularnie czesać). Od czasu do czasu wymagają kąpieli. Co jakiś czas warto zadbać o ich ochronę przeciwko pchłom i pasożytom.

Koty szkockie jedzą pożywienie naturalne oraz te specjalnie dla nich skomponowane. Zasady ich żywienia są standardowe, różne w zależności od wieku. Kotów oczywiście nie wolno przekarmiać.

Podsumowanie

Koty szkockie są spokojne i zrównoważone, inteligentne i cierpliwe. Mogą być nadpobudliwe jedynie w okresie dojrzewania. Nie potrzebują ciągłej obecności właściciela. Doskonale potrafią się zająć same sobą.

2 myśli na temat “Kot szkocki prostouchy — kim jest oraz standard rasy

 1. Od 3000. Zł ale wart jest tej ceny! To bardzo inteligentna i kochana istotka. Nie jest namolna ani agresywna. Ma klasę i spokojny pocieszny charakter. Moja kotka jest pierwszym zwierzakiem w domu i to bardzo trafiony domownik. Czyścioszek, ani razu nie załatwiła się poza kuwetą. Wogóle nie śmierdzi- każdy się dziwi- macie kota, a w domu pięknie pachnie. Nic nie jest podrapane bo pazurki ostrzy tylko na wycieraczce szczecinowatej. W zabawach i przekomarzaniu- nie wyciąga pazurków- jest bardzo delikatna- łapki ma mięciutkie i puchate. Lubi czesanie i obcinanie pazurków to nie problem- nie boi się. Lekko cofa łapkę śle zaraz znów można ścinać;) Polecam wszystkim niezdecydowanym i bojącym się kotów- ta rasa zauroczy największego twardziela- wiem to- mój mąż nie cierpi kotów.. a jednak nasza kotka go uwiodła

Dodaj komentarz