Co jest potrzebne dla szkockiego kotka?

Czego potrzebuje szkocki kot

Już wybrałeś swojego przyszłego Szkockiego kotka, zapoznałeś się z nim i niedługo zabierzesz go do siebie, ale musi on osiągnąć odpowiedni wiek — trzech miesięcy, ponieważ żaden sumienny hodowca nie zabierze kociaka od matki przed osiągnieciem tego wieku.

Wiek 12 tygodni może się wydać zbyt zaawansowany dla tych, którzy nie raz widzieli P1060327ogłoszenia o sprzedaży 6-8 tygodniowych szkockich kociąt. One są tak słodziutkie, że większość osób chciałoby mieć takiego kotka dokładnie w tym wieku, by zobaczyć jak z małego kociaka wyrasta duży i piękny kot. Ale takie wczesne zabranie od matki może skutkować poważnymi problemami dla jeszcze małego kotka.

Okres pomiędzy 6 a 12 tygodniem jest krytyczny ze względu na jego umysłowy, emocjonalny i psychologiczny rozwój. Tak wczesne rozdzielenie kociaka z matką może spowodować uraz psychiczny lub poważną chorobę, a nawet śmierć L. W wieku 6 i 12 tygodni szkockie maluchy są zaszczepiane, stopniowo przestawiają się na pokarm stały, wreszcie się przyzwyczajają do kuwety i się wzmacniają. Więc będziecie musieli trochę zaczekać. Ale nie martwcie się - Macie idealną okazję by się przygotować do przyjazdu malucha!

Kotka Tiffany

A więc, jakie są zapotrzebowania kociaka, by jego życie w nowym domku było komfortowe, bezpieczne i szczęśliwe, tak samo dla niego, jak i jego właściciela?

Kotek — jest zasadniczo tym samym, co dziecko, tylko dziecko kota. I wszystkie codzienne zagrożenia, które mogą być niebezpieczne dla małego dziecka w domu, trzeba zlokalizować już teraz. Musimy zapobiec dostępowi szkockiego kotka do wszystkich miejsc gdzie on mógłby zostać skrzywdzony lub zatruty: miejsca, gdzie przechowywana jest chemia gospodarcza, urządzenia elektryczne, ostre przedmioty i temu podobne rzeczy. Musimy sprawdzić czy nie mamy w wolnym dostępie dla kociaka różnego rodzaju przewodów — kocięta bardzo lubią się bawić z nimi.

Złota zasada właścicieli kotów: Siatki ochronne na okna. Koty a zwłaszcza kocięta regularnie wypadają z okien. W związku z tym należy ustawić te siatki ochronne z wyprzedzeniem, zanim kociak pokaże się w nowym domku. Pamiętajcie też o rzeczach, które kotek może popsuć lub złamać podczas zabaw, lepiej je przełożyć w niedostępne dla niego miejsca.

No a teraz porozmawiamy o tym jak dbać o malucha, i co powinniśmy dla niego zakupić. Zacznijmy po kolei...

Jak karmić szkockiego kota?

Zaczniemy od najbardziej ważnej rzeczy. Prawidłowe pełnowartościowe odżywianie — podstawa dla zdrowia, rozwoju i wyglądu Twojego Szkockiego pupila. Jaki sposób wybierzesz Ty — decydujesz o tym sam. Warto zaznaczyć, że my celowo staramy się włączyć te dwie metody, by w późniejszym czasie kociak mógł łatwiej dostosować się do wybranego przez Ciebie sposobu karmienia. A teraz rozważmy te dwie opcję bardziej szczegółowo.

Żywność naturalna(BARF)

Ten, kto póki, co nie wie, o co chodzi, może pomyśleć, że naturalne odżywianie kotów — to jest podawanie jedzenia ze stołu właścicieli, ale nie koniecznie jest to prawidłowa odpowiedź.

BARF to skrót angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food i oznacza Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie. Dieta opiera się na wieloletnich obserwacjach zwierząt żyjących w naturalnym środowisku i odwzorowuje sposób żywienia dzikich zwierząt. Więc inspiracja pochodzi wprost z natury, a zaraz za nią stoi autor i prekursor tejże diety – IAN BILLINGHURST – australijski weterynarz, który wziął pod lupę wielkie koncerny produkujące karmy dla zwierząt domowych. Już pod koniec lat 80 poprzedniego stulecia wydał pierwsze publikacje na temat swoich obserwacji odnośnie diety zwierząt domowych. Niestety publikacje te odbiły się od ścian gabinetów jego kolegów po fachu. Kolejne naukowe publikacje Iana również nie przekonały weterynarzy do tego typu żywienia. Przełom nastąpił dopiero w chwili publikacji pierwszej książki Bilighursta, która trafiła bezpośrednio w ręce opiekunów zwierząt. Wywarła ona ogromny wpływ na świadomość hodowców, a także zwykłych opiekunów zwierząt domowych.

Z czym to się je?
Dieta bazuje na podawaniu pupilom surowego pokarmu – takiego jak jadły ich dzicy przodkowie. BARF opiera się na idei, że nasz kanapowy kot to tak naprawdę krwiożerczy drapieżnik, bezwzględny mięsożerca, którego układ pokarmowy niczym nie różni się od układu jego dzikiego kuzyna. Kot zjada swoje ofiary w całości, wraz z wnętrznościami, kośćmi, piórami czy okrywą włosową. Dieta BARF ma na celu odwzorować kocią ofiarę przy użyciu ogólnodostępnych surowych mięs, kości, podrobów i naturalnych suplementów diety (np. oleje rybne, drożdże browarnicze, algi, tauryna, krew, zmielone skorupy jaj czy mączka kostna). Jeśli zachodzi taka konieczność (np. zaparcia)  dopuszczalne jest podawanie kotu śladowych ilości warzyw, które dostarczają błonnik i niewielkie ilości węglowodanów. Kot z warzyw nie pobiera istotnych wartości odżywczych, pełnią one wyłącznie rolę balastu powiększającego stolec.

Gotowe karmy mokre (ze sklepu)

Podawanie kotu gotowych karm jest bardziej wygodne, dlatego że pozwala to nam zaoszczędzić swój czas na przygotowanie pokarmu, a też bardziej zrównoważone gdyż kot dostaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze (przy założeniu, że wybraliśmy dobrą karmę).

Karmić kota można puszkowaną (konserwy) karmą. 

Podawanie tanich karm takich jak Kitty Kat, Whiskas, Darling, Friskas jest mocno ODRADZANE! Wszystkie one są bardzo niskiej, jakości, zawierają zbyt duże ilości soli mineralnych, a jako białko w takich karmach występują podroby, kości, skóry, pióra. Ich zastosowanie prowadzi do różnych chorób i całkowicie nie spełnia zapotrzebowani kociego organizmu. Także podawanie takich karm podwyższa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Jeśli chodzi o karmy konserwowane to zalecani są : Mac`s, granata pet, taste of wild.

 

Kuweta

kuweta dla kota brązowaZ reguły szkockie kocięta są przekazywane do rąk nowych właścicieli już przyzwyczajone do korzystania z kuwety. Kupując kota z naszej hodowli każdy kociak dostaję z wyprawką paczkę żwirku, do którego jest przyzwyczajony, by jak najbardziej ułatwić mu aklimatyzację na nowym miejscu. Żwirek ze znajomym zapachem powinien być umieszczony w nowej kuwetce, by maluch wiedział, że jest to jego nowa łazienka.

Zabawy, drapaki

Po to by kotek nie drapał kanapy, albo ściany z nową tapetą zostały wymyślone drapaki. Najczęściej kotek zjawiając

Zabawki dla kota
Zabawki dla kota

się w nowej rodzinie już umie korzystać z drapaka, ale nie jest tak zawsze. Dlatego obowiązkowo musimy zapewnić naszemu maluchowi miejsce do drapania. A żeby proces przyuczenia się kota do drapaka był bardziej prosty są specjalne aerozole z kocimiętką, która jest atrakcyjna dla kotów.

 

Dodaj komentarz