Dlaczego Koty Szkockie?

Koty szkockie zdobywają coraz większa popularność na całym świecie, nie tylko z powodu pięknych pysków, urozmaiconej kolorystyki sierści i ładnych proporcji ciała, ale również z racji wyjątkowo przyjemnych charakterów.

Wygląd

Szkockie koty prostouche (scottish straight) oraz zwisłouche (scottish fold) przypominają wyglądem koty brytyjskie, zwłaszcza z powodu krępej sylwetki, okrągłego, krótkiego pyska i dużych oczu. Mogą mieć sierść krótką, „pluszową”, co również upodabnia je do kotów brytyjskich, występują jednak również odmiany długowłose. O ile koty prostouche nie budzą swym wyglądem zdziwienia, o tyle u kotów zwisłouchych uwagę w pierwszej kolejności zwracają oklapłe uszy, przylegających do głowy. Za kształt małżowiny odpowiada obecność genu dominującego, który wpływa na kształtowanie się chrząstki uszu i jej wyginanie do przodu.

Początek rasy datuje się na rok 1961, kiedy na szkockiej farmie odnaleziono białą kotkę z charakterystycznym fałdem usznym. Dwa kocięta kotki, nazwanej Susie, odziedziczyły gen po matce. Ponieważ Susie uległa wypadkowi 3 miesiące po narodzeniu kociąt, w praktyce cała rasa pochodzi w prostej linii od jej córki Snooks.

Kształt i wyraz pyska w połączeniu z wyglądem uszu kotów zwisłouchych sprawiają, że szkockie koty powszechnie uważa się za zbliżone swym wyglądem do sów. Waga dorosłych kocurów to około 4 do 6 kg a kotek 3 – 4 kg, co jest wynikiem stawiającym je w szeregu ras średnich.

P1070566

Charakter

Szkockie koty, zarówno zwisłouche jak i prostouche mają opinię kotów spokojnych i łatwych do ułożenia. Potrafią się bawić i robią to chętnie, lubią także pieszczoty, noszenie na rękach i są bardzo towarzyskie. Chętnie i łatwo uczą się korzystania z kuwety i drapaka. Są domatorami, dzięki czemu nadają się do domów z ogrodem, ponieważ zwykle trzymają się blisko budynku i nie wyprawiają na dalekie wycieczki w nieznane. Koty te dobrze czują się w obecności innych zwierząt, w tym nie tylko innych kotów. Wskazane jest hodowanie ich w towarzystwie innych zwierząt, ponieważ to samotność jest czymś, czego nie lubią najbardziej i co może wywierać zły wpływ na ich z natury pogodne usposobienie. Szkockie koty są 'rozmowne”, komunikują się z opiekunami za pomocą dużej gamy pomruków i miauknięć przyjemnych dla uszu, ponieważ ich głos jest zwykle miękki i stonowany. Zarówno cechy wyglądu jak i charakteru sprawiają, że koty szkockie coraz częściej spotyka się również w polskich domach.

18765645_1917026631889158_6595508410887044029_n

Dodaj komentarz